تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴/۰۱      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


روایتی دقیق و صادقانه از تاریخ

کد خبر : 74655 تعداد بازدید : 980 تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۰/۰۷   ساعت خبر : ۱۸:۳۹

تهیه کننده سریال «معمای شاه» گفت: این سریال روایتی صادقانه و دقیق از تاریخ است و برای آیندگان به یادگار خواهد ماند.

سختي ساخت پروژه‌هاي تاريخي بر هيچ تهيه كننده و كارگرداني پوشيده نيست، خصوصا اگر بخواهند تاريخ معاصر را كه حساسيت زيادي دارد روايت كنند.

تهيه كنندگان و كارگردانان سينما كمتر به سراغ ساختن آثار تاريخي مي روند و رسانه ملي با ساخت چندين سريال الف ويژه تاريخي  از هنر هفتم پيشي گرفته است.
اوايل دهه 90 خبرهايي درباره ساخته شدن سريالي با موضوع تاريخ پهلوي به گوش مي رسيد و كم كم اين خبر جامع عمل پوشيد.
«معماي شاه» سريال پر بازيگر، پر لوكيشن و سنگيني بود كه به كارگرداني محمد ورزي و تهيه كنندگي علي لدني كليد خورد واين روزها در آخرين ايستگاه تصوير برداري و تدوين قرار دارد.
خبرنگار خبرگزاري صدا و سيما گفتگويي با تهيه كننده آن كرده است.

معمولا سريال هاي تاريخي  به دليل حساسيتي كه روي صحت و دقت اطلاعات درونشان است نياز به تحقيق و پيش توليد غني دارند. كمي از پيش توليد «معماي شاه» بگوييد.

ما مرحله تحقيق سريال معماي شاه را از سال 90 شروع كرديم و در اين مرحله از بزرگ ترين كارشناسان تاريخ استفاده كرديم. مرحله تحقيق ما يك سال طول كشيد اما در جريان تصوير برداري هم كارشناسان تاريخي اثر را مي ديدند و اگر نكته اي داشتند به ما مي گفتند و ما كار را اصلاح مي كرديم.
تصوير برداري و ساير مراحل فني اين سريال چقدر طول كشيد؟

 


 

حدود پنج سال است كه درگير سريال معماي شاه هستيم و اكنون در آخرين روز هاي تصوير برداري و تدوين به سر مي بريم .من بسيار خوشحالم كه چنين سريالي در سيماي جمهوري اسلامي ساخته شد تا يادگار خوبي براي آيندگاني كه علاقه مند هستند تاريخ پهلوي را ببينند باشد.

 

-به نظر خودتان سريال «معماي شاه» از نظر روايت درست تاريخ تا چه حد موفق بوده اسيت؟

 

نه تنها من بلكه تمام كارشناسان خبره تاريخ، معماي شاه را از نظر روايت صحيح و اثري كامل و فاخر مي دانند. عده اي هم كه به اين سريال نقد مي كنند قطعا تاريخ را درست مطالعه نكرده اند. بعضي ها مي گويند چرا همه اتفاقات را به تصوير نكشيده ايد يا چرا فعاليت هاي محمد رضا پهلوي را به تصوير نكشيده ايد كه من به آن ها مي گويم اولا محمد رضا پهلوي به جز انقلاب سفيد كار ديگري نكرده است كه آن را در سريال آورده ايم و دوم اينكه تصوير كردن كل تاريخ كاري زمان بر و نشدني است. ما در معماي شاه اتفاقات مهم تاريخي را روايت كرده ايم و خدا را شاكرم كه از نظر مورخان موفق عمل كرده ايم. معماي شاه يك روايت صادقانه و دقيق از تاريخ پهلوي است و آيندگان را به خوبي با اين حكومت آشنا مي كند. تمام مورخان خبره بر اين باورند كه شخصيت ها و موقعيت هاي تاريخي سريال به خوبي در آمده و از سريال راضي هستند.

 

-بازي بازيگران و جنبه هاي هنري اين سريال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

 

اين سريال كاري پر بازيگر است و ما براي تك تك نقش ها فكر كرده و بازيگرانش را انتخاب كرده ايم. ما و بازيگران از نتيجه كار راضي هستيم البته همواره بعضي از اوقات ما فكر مي كنيم فلان نقش به فلان بازيگر مي آيد و اين اتفاق نمي افتد. اما بسياري از منتقدان از بازي بازيگران معماي شاه، طراحي گريم و طراحي لباسشان راضي هستند.

 

-يكسري انتقاد به هزينه اين سريال شد، پاسختان به اين منتقدان چيست؟

 

افرادي كه اين صحبت ها مي كنند در جريان هزينه هاي توليد يك اثر تاريخي نيستند. من به عنوان فردي كه حدود 3 دهه در حوزه تهيه كنندگي فعاليت مي كنم مي گويم اين سريال يكي از اقتصادي ترين سريال هاي الف ويژه است. در اين اثر ما هر روز از ساعت 7 صبح تا 23 شب آفيش بوديم و لوكيشن هايمان كاخ هايي بود كه روزي 12 ميليون تومان از ما مي گرفت. ما در اين پروژه دكوري ساختيم كه ماندگار هست و به كار ديگر پروژه هاي تاريخي مي آيد.

 

-هزينه 200 ميليارد توماني براي اين سريال صحت دارد؟

 


 

خير؛ هنوز جمع بندي نهايي را نكرده ايم اما هزينه ها بين 40 تا 50 ميليارد تومان است.

 

-فكر مي‌كنيد «معماي شاه» به خوبي توانسته به هدفش برسد و شرايط حكومت پهلوي را تصوير كند؟

 


 

ما تمام تلاش خود را براي تحقق اين امر كرده ايم و به گفته بسياري از كارشناسان داخلي و خارجي از پس اين كار بر آمده ايم. نمي گويم كارمان بي عيب و نقص بوده است اما تصويري دقيق و صادقانه از اتفاقات مهم آن زمان را به مخاطبانش ارائه مي دهد.

 

-اگر نكته‌اي مانده است بفرماييد.

 

من از تمام افرادي كه ما را دنبال مي كنند، چه علاقه‌مندان و چه منتقدان تشكر مي كنم. اما بعضي از انتقادها واقعا منصفانه نيست. ما نقدهاي منصفانه را در نظر گرفتيم و در بعضي از اوقات كارمان را اصلاح كرديم. آن چه كه برايمان مهم است اين است كه ما به وظيفه خود عمل كرده و گوشه اي از تاريخ كشورمان را روايت كرديم.

 

سريال معماي شاه هر شب به جز پنج شنبه ها ساعت 22:15 از شبكه يك سيما روي آنتن مي رود.

۱۳۹۵/۱۰/۰۷
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir