تاریخ : ۱۳۹۷/۰۲/۰۲      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    

راديو اربعين و پيشگامي رسانه‌ملي در ترويج ارزش‌هاي والاي حسيني
راهپیمایی اربعین، نماد همبستگی امت اسلامی

کد خبر : 73071 تعداد بازدید : 1865 تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۸/۲۶   ساعت خبر : ۰۹:۳۱

رادیو اربعین با هدف انعکاس اجتماع بزرگ زائران حسینی، با اطلاع رسانی مناسب و فضاسازی معنوی به ترویج آموزه‌های اصیل عاشورایی می‌پردازد.


اربعين حسيني از قديم‌الايام ميان شيعيان اعتباري والا داشته است. در سال‌هاي اخير سرزمين كربلا و نجف شاهد برگزاري باشكوه و ميليوني اين مناسك است، به‌طوري كه اكنون اربعين، به يك اجتماع منسجم جهاني تبديل شده كه بيش از 20 ميليون نفر از مسلمانان و محبان اهل بيت(ع) و آزادگان جهان از ديگر اديان را دربر مي‌گيرد؛ و در عرصه معنويت‌گرايي، مانند گوهري تابناك مي‌درخشد. به‌طوري كه از آن به بزرگ‌ترين اجتماع صلح‌آميز و ضد سلطه جهان نام برده ‌مي‌شود. بي‌گمان حضور فعال ايرانيان در اين مناسك و در كنار آن رسانه ملي، مديريتي خاص مي‌طلبد و سازمان صداوسيما كه همواره در عرصه فرهنگ‌سازي پيشگام بوده‌است از سال گذشته اقدام به تاسيس رسانه‌اي ويژه براي اربعين كرد. راديو اربعين با هدف انعكاس اين اجتماع بزرگ ايماني، مي‌كوشد با اطلاع‌رساني مناسب، فضاسازي معنوي، ترويج آموزه‌هاي اصيل عاشورايي و همدلي زائران حسيني با هم‌وطنان داخل كشور، اين فضاي معنوي را به عرصه همبستگي ملي و اتحاد امت اسلامي تبديل كند. بي‌گمان، استقبال زائران و هم‌وطنان داخل كشور از «راديو اربعين» در سال گذشته و همراهي آن‌ها با اين راديو سبب شده است كه امسال نيز اين رسانه با آسيب‌شناسي برنامه‌هاي گذشته‌اش و برنامه‌ريزي جامع و دقيق دركنار تجربياتي كه كسب كرده و بهره‌بردن از شيوه‌ها و ساختارهاي متنوع، به دريچه‌اي براي ارتباط جمعي تبديل شود و بيان‌كننده زيبايي‌هاي اربعين حسيني باشد و با انعكاس عواطف خالصانه و همدلي‌هاي عاشقانه زائران كربلاي معلي هم‌نوايي امت اسلامي با كاروان حسيني و آل‌الله را به‌ گوش عالميان برساند.

  

**راديو اربعين، عرض ارادت اهالي راديو به سيد‌الشهدا(ع) است

 راديو اربعين از شنبه، اول آبان مصادف با 20 محرم به‌صورت رسمي كارش را آغاز كرده است و با پايان ماه صفر يعني دهم آذر به كارش پايان مي‌دهد. پخش راديو اربعين 24 ساعته است و نكات لازم را به‌صورت خبر، گزارش و گفت‌وگو اطلاع‌رساني مي‌كند. مخاطبان ساكن تهران مي‌توانند راديو اربعين را روي موج اف‌ام رديف 5/95 مگاهرتز دريافت كنند. اين راديو امسال با تلاش همكاران فني سازمان در كربلاي معلي روي موج اف‌ام رديف 9/90 و در نجف اشرف 9/91 قابل دريافت خواهد بود. صداي اين راديو در 28 استان كشور نيز قابل‌دريافت است كه مخاطبان استاني مي‌توانند نشاني امواج را در سايت راديو اربعين يا از طريق صداوسيماي استان‌هايشان دريافت كنند.

استوديو راديو گفتگو در ساختمان شيشه‌اي به‌مدت 40 روز ميزبان راديو اربعين است. اگر حتي به قصد رفتن به يكي از استوديوهاي راديو گفتگو هم راهي ساختمان شيشه‌اي شويد، از در ورودي راديو متوجه حال‌ و هواي حسيني اين راديو مي‌شويد. صداي مداحي عربي ويژه اربعين به لهجه عاميانه «خليجي- عراقي» فضا را متفاوت كرده‌است. استوديويي كه با پرچم‌هاي سبز و مشكي و كتيبه‌ها و شمعدان‌هاي سبز پوشانده شده، دل عاشقان حسين(ع) را بي‌تاب مي‌كند. فرهاد دهنوي، تهيه‌كننده راديو گفتگو، امروز تهيه‌كننده شيفت ظهرگاهي راديو اربعين است. صدابردار و دستيار تهيه‌ و فاطمه فراهاني مجري راديو جوان، او را همراهي مي‌كنند. دهنوي مهم‌ترين دليل حضورش در اين راديو را اداي دين به سيد‌الشهدا(ع) مي‌داند و مي‌گويد: بيش از 10 تهيه‌كننده و مجري در اين راديو حضور دارند و مطمئن هستم كه همه ما ارادت خاصي به اين راديو داريم و فقط براي دل خودمان اينجا هستيم. وي مي‌گويد: به‌نظرم تجربه خوب و موفق سال گذشته اين امكان را به ما داد كه با نگاهي نو و به‌روز و با توجه به گروه‌هاي مختلف سني و اجتماعي حاضر در اين مناسك برنامه‌ريزي‌مان را شروع كنيم. به‌گفته دهنوي، برگ برنده اين راديو به مقطعي بودن آن برمي‌گردد. مخاطب چهل روز با ما همراه است و نيازهاي رسانه‌اي‌اش را در يك بازه زماني دريافت مي‌كند.

 

** آداب سفر و فضيلت و احكام زيارت در راديو اربعين

تهيه‌كننده راديو اربعين ادامه مي‌دهد: ساختار راديو اربعين بر اطلاع‌رساني استوار است. به‌همين دليل، بخش مهمي از برنامه‌ها به تعامل ما با سازمان‌ها و نهاد‌ها مربوط مي‌شود. حضور وزارت بهداشت، كشور و راه و ترابري در كنار استانداري‌ها، شهرداري‌ها و... در اين تعامل بسيار اهميت دارد و در اين فضا ارائه آخرين اقدامات دستگاه‌ها و نهادهاي خدمت‌رسان به زائران از طريق گفت‌وگو با مسئولان ستاد مركزي اربعين و ديگر مسئولان كميته‌هاي چهارده‌گانه ستاد مركزي اربعين حسيني انجام مي‌شود.

راديو اربعين به‌صورت 24 ساعته با ارائه نكات ضروري براي زائران به‌صورت خبر، گزارش و گفت‌وگو، سخنراني‌ها، ميان‌برنامه‌ها و پخش احكام زيارت و آداب آن و مباحث كارشناسي پخش مي‌شود. دهنوي بخش‌هاي خبري را از مهم‌ترين بخش‌هاي اين راديو مي‌داند و مي‌گويد: براي اطلاع‌رساني بهتر، 11 بخش خبري شامل چهار بخش مشروح و هفت بخش غيرمشروح يا همان خبرهاي كوتاه در اين شبكه ارائه مي‌شود و هر چه‌ به روز اربعين نزديك‌تر مي‌شويم اين اخبار اهميت بيش‌تري پيدا مي‌كند. اطلاع‌رساني لحظه‌به‌لحظه و پوشش مداوم همه اخبار و اطلاعات و مطالب مربوط به تجمع ميليوني اربعين در كربلاي معلي، بخش مهمي از اين فضاست.

در كنار ارتباط با مسئولان و اعضاي كميته‌هاي عالي چهارده گانه اربعين 95 كه آخرين اخبار مرتبط با پياده‌روي را به اطلاع هم‌وطنان مي‌رسانند، گزارش‌هاي مردمي نيز اهميت زيادي دارد. اين تهيه‌كننده در اين‌باره مي‌گويد: يكي از بخش‌هاي جذاب و پرشنونده راديو اربعين، گزارش‌هاي مردمي از شهر تهران و مراكز استان‌ها و شهرستان‌هاست. در اين ميان در ايام حضور زائران در كربلاي معلي و زائراني كه در حال پياده‌روي هستند، ارتباط مستقيمي با گزارشگران برنامه در مسير راهپيمايي در خصوص حال و هواي زائران برقرار مي‌كنيم تا زائران و شنوندگان در حال و هواي زوار شريك شوند. دهنوي ادامه مي‌دهد: امسال راديو اربعين بر حوزه فرهنگ‌سازي اربعين نيز به‌طور ويژه متمركز شده است و تلاش ما بر اين است كه با عمق‌بخشي به موضوعات برنامه‌ها، فلسفه اربعين و زيارت اربعين را در برنامه‌ها با كمك كارشناسان مسائل مذهبي به‌نحوي شايسته تبيين كنيم و در اين خصوص نيز همكاري بسيار خوبي با كميته فرهنگي و آموزش ستاد مركزي اربعين داريم. ضمن اينكه پخش دعا‌هاي روزانه، پخش سخنراني‌هايي فاخر و ارزشمند از وعاظ معروف در بسته‌هاي كوتاه 5 تا 30 دقيقه‌اي در بخش‌هاي مختلف، پخش مستندهاي راديويي ويژه اربعين در دو بخش 30 دقيقه‌اي‌، پخش نمايش‌هاي راديويي ويژه اين ايام در دو بخش 30 دقيقه‌اي، هم بخشي از كنداكتور 24 ساعته اين راديوست. مباحث كارشناسي متعدد در زمينه تبيين فلسفه اربعين و پياده‌روي آن، مباحثي درباره دلايل اهميت زيارت اربعين و تفسير بخش‌هايي از زيارت اربعين، آداب سفر و فضيلت و احكام زيارت، احكام سفر و عزاداري، نكات بهداشتي مورد نياز و سلامت سفر، از جمله موضوعاتي است كه تهيه‌كننده راديو اربعين به آن اشاره مي‌كند. وي مي‌افزايد: امسال آموزش مكالمه، كلمات و اصطلاحات پركاربرد عربي هم در برنامه‌ها گنجانده شده‌است. ضمن اينكه پخش ترتيل روزانه يك صفحه از قرآن كريم در چهار بخش، بايد‌ها و نبايدها در پياده‌روي اربعين، نحوه سفر و وسايل مورد نياز، برنامه‌ريزي سفر، آشنايي با موكب‌هاي ايراني مستقر در مسير، از ديگر برنامه‌هاي روزانه راديو اربعين خواهد بود.

راديو اربعين به نشاني www.radioarbaeen.ir آخرين اخبار مرتبط با راهپيمايي اربعين و انبوهي از فايل‌هاي صوتي و تصويري و مداحي‌ها را در خود جاي داده و با پيام كوتاه شماره 30000955 و تلفن 22652776 مهم‌ترين پل ارتباطي با شنوندگانش را پديد آورده‌‌است. دهنوي، همراهان راديو اربعين را چنان عظيم مي‌داند كه مي‌توانند هر لحظه شگفتي بيافرينند. وي در اين‌باره مي‌گويد: دريافت 20 هزار پيامك در يك بخش چهار ساعته، اتفاقي باور نكردني است يا ختم قرآن در بازه شش ساعت را فقط در اين راديو مي‌توان مشاهده كرد و همه اين‌ها به‌دليل عشقي است كه مردم به سيد‌الشهدا(ع) دارند.


۱۳۹۵/۰۸/۲۶
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir