تاریخ : ۱۳۹۷/۰۱/۳۰      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


نقد اجتماعی از زبان آقای خاص

کد خبر : 71050 تعداد بازدید : 1797 تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۷/۰۶   ساعت خبر : ۱۱:۲۰

«آقای خاص» با نام پیشین «راپورت‌های محرمانه آقای خاص» عنوان مجموعه طنز نمایشی ـ عروسکی است که بخش اول آن در15 قسمت برای شبکه پنج تهیه و تولید شده است.


 «آقاي خاص» را كه از شنبه تا چهارشنبه به مدت حدود 20 دقيقه در ساعت 22:30 دقيقه ازشبكه پنج پخش مي‌شود، داريوش ربيعي ساخته است و شامل عروسك‌هايي چون آقاي خاص، ذي ربط، طهراني و چند شخصيت ديگر است كه به طرح و نقد مسائل و مشكلات اقتصادي و اجتماعي روز جامعه به زبان طنز مي‌پردازد.

به نوشته جام جم داريوش ربيعي، تهيه‌كننده و كارگردان مجموعه آقاي خاص، درباره نحوه شكل‌گيري آن به جام‌جم گفت: طرح و ايده برنامه متعلق به شبكه 5 بود كه روي طرحي كه به ما سفارش داده شد، تغييراتي ايجاد كرديم. چون در طرح اصلي فقط دو عروسك داشتيم و يك بازيگر كه در اين روند اتفاقاتي رخ داد كه به هفت هشت عروسك تغيير پيدا كرد و در ادامه هم قرار است كه عروسك‌هاي ديگري به كار اضافه شود.

وي با اشاره به ادامه‌دار شدن اين مجموعه پس از ايام محرم افزود: علاوه بر 15 قسمت اوليه، ما 5 قسمت ديگر هم ساخته‌ايم كه بعد از دهه محرم پخش خواهد شد.

ربيعي درباره طراحي عروسك‌هاي اين مجموعه بخصوص آقاي خاص توضيح داد: آقاي خاص در واقع يك اتفاق بود. البته طرحي كه براي شكل‌گيري اين عروسك به ما داده شده بود، به اين برنامه ربطي نداشت و جزو نمونه كارهاي يكي از طراحان بود كه ما از او خواستيم براي اين مجموعه بسازد. گرچه نگراني‌هايي در همان ابتداي كار وجود داشت، آن هم به دليل شكل ظاهري عروسك كه با عروسك‌هاي ديگر تفاوت داشت و ممكن بود با اقبال روبه‌رو نشود، اما زماني كه ساخته شد همه متفق‌القول بوديم كه عروسك جالب و متفاوتي است كه به نظر من هم توانست به آقاي خاص تبديل شود. در كنار اين شخصيت، ما از عروسك ديگري به عنوان گزارشگر استفاده كرديم تا براي مخاطب جذاب‌تر باشد و از طرفي مصاحبه‌شونده‌ها نيز از گزارشگر عروسكي، استقبال بيشتري كرده‌اند.

او درباره بازتابي كه اين مجموعه در اين مدت كوتاه تا امروز داشته نيز عنوان كرد: خوشبختانه تيزر خوبي از برنامه روي آنتن رفته بود و زماني كه براي گزارش در سطح شهر مي‌رفتيم، اغلب مردم تيزر را ديده بودند و از اين نظر با مجموعه آشنا بودند. فكر نمي‌كردم در اين زمان كوتاه تا اين حد برنامه ديده شود، اما خوشبختانه تا به امروز ديده شده و مورد توجه هم قرار گرفته است.

اولويت، شنيده شدن ديالوگ‌ها بود

علي بيك‌محمدي يكي از صداپيشه‌هايي است كه سال‌هاست در اين زمينه فعاليت مي‌كند. وي تا امروز در آثاري چون شبكه 11 و مجموعه شندر كه مجموعه طنز سياسي عروسكي شبكه دو بوده، حضور داشته است. داريوش ربيعي درباره صداپيشه آقاي خاص، گفت: من پيش از اين هم با علي بيك محمدي كه صداپيشه آقاي خاص است در چند مجموعه عروسكي همكاري داشتم. ما براي آقاي خاص دنبال صدايي نبوديم كه تمركز را از ديالوگ‌ها بگيرد و صدايي مي‌خواستيم كه هم به عروسك بخورد و هم صداسازي در آن خيلي زياد نباشد. به عبارتي اولويت ما شنيده شدن ديالوگ‌ها بود. به همين دليل ايشان را انتخاب كرديم و من از همكاري مجدد با ايشان راضي بودم. اميدوارم مخاطبان هم كار را دوست داشته باشند.

وي درباره اولويت‌هاي طرح و نقد موضوع و مسائل اقتصادي و اجتماعي نيز تصريح كرد: زماني كه طرح اين مجموعه ارائه شد، شبكه پنج، اقتصادي بود. ما وارد پيش توليد كه شديم، شبكه به روال و شكل گذشته خود بازگشت. به همين دليل بخش اجتماعي ماجرا پررنگ‌تر شد. طبيعتا زماني كه وارد مسائل اجتماعي مي‌شويم، مسائل فرهنگي، سياسي و اقتصادي هم نمود پيدا مي‌كنند.

مردم و عروسك‌ها پيش‌برنده اهداف برنامه

مهدي خلجي، مدير گروه اقتصاد و جامعه شبكه پنج در پاسخ به اين كه تا چه حد مجموعه آقاي خاص، اهدافي كه شبكه از پيش داشته را محقق كرده است، گفت: از آنجا كه بحث بررسي و طرح آسيب‌هاي اجتماعي در جامعه وجود دارد، نظير بيكاري، ازدواج و ...، به هر حال با گذشت چند برنامه مي‌تواند جايگاه خود را پيدا كند. به همين دليل ما به سمت عروسك رفتيم كه راحت بتواند ارتباط بگيرد و قادر باشد آن چيزهايي را كه در جامعه وجود دارد، بيان كند. با عروسك بهتر مي‌توان به اين مسائل پرداخت و طعنه زد. ضمن اين‌كه مي‌توانيم با همين عروسك‌ها يادآوري كنيم برخي معضلات در جامعه وجود دارد. البته زمان زيادي از پخش برنامه نمي‌گذرد و وقفه‌اي را در ايام محرم خواهيم داشت و بعد از آن ادامه خواهيم داد. فكر مي‌كنم جامعه هدف نبايد فقط تهران باشد و آن 70 ميليون ديگر را نيز در مراكز استان‌ها ببينيم، با توجه به اطلاعاتي كه دريافت كرده‌ايم، برنامه با اقبال مواجه شده است. به هر حال ما پيشينه اين كار را با اين رويكرد نداشتيم كه بخواهيم با عروسك به مسائل اجتماعي و اقتصادي بپردازيم.

وي درباره انتخاب سوژه‌هاي برنامه نيز عنوان كرد: ما مسائل روز جامعه را بيشتر مدنظر داشتيم. نگاهمان اين است كه به موضوعات مبتلا به جامعه بپردازيم، نه اين‌كه به سمت موضوعات آرماني برويم و تاكيد كنيم. چيزهايي را كه واقعي است و مردم با آنها درگير هستند و به نوعي مساله امروز مردم است، مد نظر قرار داده‌ايم.

خلجي در پاسخ به اين كه تا چه حد توليد از اين دست برنامه‌ها در دستور كار شبكه است، توضيح داد: حتما از اين برنامه‌ها بيشتر خواهيم داشت. ما برنامه‌هاي ديگري را از اين دست در دستور كار خود داريم كه در حال پيگيري است. آقاي خاص هم نتيجه چند ماه تحقيق بود كه البته در سري جديد، به مراتب متون بهتر و تاثيرات بيشتري خواهد داشت.

حساسيت‌ها طبيعي است

ربيعي، تهيه‌كننده و كارگردان در پاسخ به اين كه به دليل نقدي كه برنامه به معضلات اقتصادي و اجتماعي روز جامعه دارد، آيا تا به حال با مشكل يا تذكر از نهاد و سازماني روبه‌رو شده است يا نه، بيان كرد: ذات چنين برنامه‌هايي به هر حال حساسيت‌هايي ايجاد مي‌كند. بخصوص كه ممكن است در قسمت‌هاي آينده برخي شخصيت‌هاي سياسي در قالب عروسك به برنامه اضافه شوند كه ممكن است حساسيت ايجاد كند. اما تا جايي كه من اطلاع دارم، خوشبختانه با مشكلي در اين زمينه روبه‌رو نشده‌ايم. به هر حال زماني كه وارد حوزه نقد و انتقاد مي‌شويم، طبيعي است كه ممكن است حساسيت‌هايي هم ايجاد كند. به همين دليل همواره با دوستان در شبكه، تعاملاتي در اين زمينه داريم.


۱۳۹۵/۰۷/۰۶
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir