تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴/۰۱      سرویس : تولید تحریریه مرکزی

    


لیسانسه‌ها قصه جوانی به روایت طنز

کد خبر : 70943 تعداد بازدید : 2045 تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۷/۰۴   ساعت خبر : ۱۱:۳۸

رضا جودی و کارگردانی سروش صحت سرگرم تولید یک سریال تلویزیونی برای شبکه یک هستند.


سريال ليسانسه‌ها به تهيه‌كنندگي رضا جودي و كارگرداني سروش صحت در 60 قسمت براي شبكه يك توليد مي‌شود. براساس توضيحات جودي، تصويربرداري اين سريال از ابتداي شهريور آغاز شده و تقريبا تا يك سال ديگر ادامه خواهد داشت.

فيلمنامه سريال را ايمان صفايي و سروش صحت با هم مي‌نويسند. حدود 30 قسمت از اين سريال نوشته شده و مابقي آن در دست نگارش است. ليسانسه‌ها درباره سه جوان فارغ‌التحصيل است كه از دوران دانشجويي با هم دوست هستند و هر كدام مشكلاتي دارند؛ مسعود در شرف ازدواج است و امكاناتش را ندارد، حبيب قصد ازدواج دارد اما شرايطش مهيا نيست و مازيار تصميم به مهاجرت گرفته كه گرفتار بيماري مي‌شود.

براساس توضيحات سروش صحت، فعلا برنامه اين است كه در 30 يا 40 قسمت از اين سريال قصه‌ها به صورت پياپي و در امتداد هم تعريف شوند و بعد از آن هر قسمت از ليسانسه‌ها يك ماجرا از شخصيت‌هاي اين سريال را از ابتدا تا انتها به نمايش بگذارد و ساختار اپيزوديك داشته باشد.

تصويربرداري سريال در يكي از جاده‌هاي فرعي اطراف تهران كه به كوه‌هاي البرز منتهي مي‌شود به اتمام رسيده است و در نقاط مختلف شهر تهران ادامه پيدا خواهد كرد. به گفته رضا جودي، اين سريال در مكان‌هاي متعددي تصويربرداري مي‌شود كه يكي از آنها كوير است.

صحت و تئاتري‌ها

سروش صحت كه در «ساختمان پزشكان» بهنام تشكر و هومن برق‌نورد را از دنياي تئاتر به خانه‌هاي مخاطبان آورد و به محبوبيت رساند و در سريال «شمعدوني» محمد نادري و هوشنگ مظاهري را در قاب تصوير قرار داد؛ يك‌بار ديگر براي سريال ليسانسه‌ها سراغ تئاتري‌ها رفته و اين بار نوبت هوتن شكيباست كه دست در دست سروش صحت به دنياي قاب جادو قدم بگذارد.

اين كارگردان درباره انتخاب هوتن شكيبا به جام جم مي‌گويد: هميشه دوست دارم در كارهايم از آدم‌هاي با استعداد استفاده كنم. هوتن از نظر من بي‌نظير است. او در تئاتر مي‌درخشد و مي‌تواند در تلويزيون هم فوق‌العاده باشد. خوشحالم كه در اين سريال با توانايي‌هاي او بيشتر آشنا مي‌شويم.

شكيبا در اين سريال نقش حبيب را بازي مي‌كند، نقش مسعود را اميرحسين رستمي برعهده دارد و بازي در نقش مازيار برعهده امير كاظمي است.متين ستوده نقش ترانه نامزد مسعود را بازي مي‌كند، بيژن بنفشه‌خواه نقش پدر ترانه را برعهده دارد و مهران رجبي مسئول فضاي سبز محله است. بهنام تشكر در سريال ليسانسه‌ها نقش يك پليس را بازي مي‌كند و رويا ميرعلمي خواهر آقاي پليس است. به جز اين بازيگران، عزت‌الله مهرآوران، سياوش چراغي‌ پور، مرتضي علي‌آبادي، افشين سنگ‌چاپ، عرفان برزين و خيلي‌هاي ديگر در اين سريال بازي مي‌كنند و قرار است باز هم به جمع بازيگران اين سريال افزوده شود.

تقديم به جوانان

بعد از «چهار خونه»، «ساختمان پزشكان»، «پژمان» و «شمعدوني» كه عمدتا در فضاي شهري و بيشتر در آپارتمان ساخته شده‌اند، ليسانسه‌ها اثر متفاوتي در كارنامه حرفه‌اي سروش صحت به حساب خواهد آمد.

اين كارگردان اين تفاوت را رد نمي‌كند ولي آن را طبيعي مي‌داند و مي‌گويد: هر اثري با اثر ديگري متفاوت است؛ ليسانسه‌ها را مانند كارهاي ديگرم دوست دارم و حتما شباهت‌هايي با كارهاي قبلي من در آن خواهيد ديد. به گفته صحت، اين سريال يك كمدي اجتماعي است و بيشتر مسائل جوانان را مطرح مي‌كند. او در اين باره توضيح مي‌دهد: مسائلي مانند ازدواج، كار، مسكن و مهاجرت از جمله مشكلات اصلي جوانان ماست و سعي كرده‌ايم تا حد زيادي به اين معضلات بپردازيم. من و ايمان صفايي اين متن را نوشته‌ايم و جنس كارمان هماني است كه هميشه بوده اما اين بار سعي كرده‌ايم به مسائل خانوادگي و معضلات جوانان بيشتر بپردازيم.

اين كارگردان درباره آشنايي با مشكلات جوان و درك خواسته‌ها و نيازهاي آنها مي‌گويد: من و ايمان هميشه در كتابخانه كار مي‌كنيم؛ جايي كه جوان‌ها براي درس خواندن مي‌آيند و كتابخانه‌اي كه ما مي‌رويم بيشتر مراجعين تا مقطع فوق‌ليسانس تحصيل كرده‌اند. ما از اين آدم‌ها دور نيستيم و با بسياري از اين جوان‌ها دوست هستيم، مشكلاتشان را مي‌شناسيم و دغدغه‌ها، نگراني‌ها و مسائل آنها را درك مي‌كنيم. مشكلات اين جوان‌ها در سريال ليسانسه‌ها به زبان طنز روايت مي‌شود و به همين دليل برخي چيزها را پررنگ‌تر كرده‌ايم، بعضي مسائل را با اغراق نمايش داده‌ايم و با برخي هم شوخي كرده‌ايم.

اين كارگردان اميدوار است خانواده‌ها، هنگام تماشاي مجموعه، مشكلات و مسائل خودشان را ببينند كه با آنها شوخي شده و آرزو مي‌كند هيچ حرفي در اين سريال به كسي برنخورد.

شارلاتان تازه‌كار

اميرحسين رستمي، نقشش در سريال ليسانسه‌ها را يك تصوير تازه و متفاوت توصيف مي‌كند. او درباره ويژگي‌هاي اخلاقي مسعود مي‌گويد: هر چه قدر مازيار صداقت دارد، مسعود قالتاق و دو رو است. او به دليل شرايط و مشكلاتش احساس مي‌كند از همه طلبكار است و بايد ديگران به او خدمت كنند؛ يكي بايد پول بدهد، ديگري ماشين و خلاصه هر كسي بايد كاري برايش بكند. طلبكار بودن، پر رو بودن و فرصت طلبي از ويژگي‌هاي اين نقش است.

اين بازيگر درباره حس و حال مسعود وقتي ماشينش به ته دره مي‌غلتد، توضيح مي‌دهد: اين ماشين تمام سرمايه زندگي خانوادگي مسعود بود كه به ته دره رفت اما او سعي مي‌كند جلوي نامزدش به روي خودش نياورد! گويا كه همه چيز تحت كنترل است.

كمدي تلخ و واقعي

اميركاظمي كه معمولا او را با نقش‌هاي دوران كودكي و نوجواني‌اش به ياد داريم، حالا در سريال ليسانسه‌ها جوان است و در فكر مهاجرت كاظمي درباره اين نقش مي‌گويد: مازيار در خانواده پرتنشي زندگي مي‌كند و سخت در فكر رفتن است. به اعتقاد من اين سريال يكي از آثار پرمخاطب مي‌شود چون ساخت اثر نمايشي درباره جوانان فرمولي است كه هميشه به جواب رسيده. كاظمي سريال ليسانسه‌ها را يك كمدي تلخ توصيف مي‌كند و مي‌افزايد: پيام‌هاي اين سريال در زيرمتن آن قرار دارد و من بازيگر ممكن است بارها و بارها بعد از بازي در يك سكانس بخندم اما دفعه چهارم يا پنجم تلخي پيام آن سكانس را درك مي‌كنم. از نظر من اين سريال موفق خواهد بود چون مسائل جوانان از اقشار مختلف را مطرح مي‌كند و 70 درصد جمعيت كشور ما هم جوان است.

 

 


۱۳۹۵/۰۷/۰۴
چاپ خبر     

    
© 2012 - pririb.ir - <Powered BY YIP> Contact us :epr@irib.ir